Jak stworzyć doskonały listing na Amazonie?

Amazon Listing Graphs

Czyli Optymalizacja listingu produktu na Amazon

W mniej niż 5 minut dowiesz się:
 • co to jest listing,
 • co to jest keyword,
 • dlaczego warto go ulepszyć,
 • z czego składa się doskonały listing,
 • jak wpłynąć na decyzję klienta o zakupie.
 
Co to jest listing?

Listing, czyli strona naszego produktu jest jednym z kluczowych elementów w sprzedaży online. Konsumenci podejmują decyzje o zakupie produktu na podstawie informacji, które znajdują się na stronie. Treść jak i ogólny wygląd strony przekłada się bezpośrednio na sprzedaż. Dlatego dopracowany listing jest tak istotny żeby móc odnieść sukces w sprzedaży na Amazonie.

Często klienci nas pytają jak stworzyć dobrze zopytmalizowany listing? Jak poprawić stronę produktu tak żeby zwiększyć sprzedaż?

Jeśli chcesz się dowiedzieć jak stworzyć lub ulepszyć swój listing na Amazonie to poniżej znajdziesz 6 bezcennych wskazówek jak to zrobić.

Co to jest keyword?

Zanim przejdziemy do optymalizacji poszczególnych elementów listingu konieczne jest posiadanie listy słów kluczowych (keywords) naszego produktu. Odpowiednio dobrane słowa kluczowe są niezbędne do tego aby nasz produkt był wyszukiwany przez potencjalnych klientów. Większość klientów trafia do nas przez wpisanie kluczowej frazy w wyszukiwarkę Amazon. Jeśli nie dobierzemy odpowiednich “keywordsów” i nie uwzględnimy ich na naszej stronie produktu, potencjalny klient nie będzie mógł odszukać tego produkt. Oznacza to, że nasze szanse sprzedaży rosną wraz z poziomem jakości odpowiednio dobranych keywordsów.

Tutaj często pojawia się pytanie jak dobrać keywordsy do listingu na Amazonie?  O tym jak dobrać słowa kluczowe do produktu na Amazon przeczytacie TUTAJ na Blogu Makinta.

 Jak już będziemy posiadać listę słów kluczowych naszego produktu możemy rozpocząć pracę nad naszym listingiem.

Amazon Strona Produktu: Tytuł Listingu, Zdjęcia Produktu, Kluczowe Cechy Produktu
Amazon Strona Produktu: Tytuł Listingu, Zdjęcia Produktu, Kluczowe Cechy Produktu
Listing/strona produktu, składa się z:
 1. Tytuł listingu (Product title)
 2. Kluczowe cechy produktu (Bullet points)
 3. Zdjęcie produktu (Images)
 4. Opis produktu (Product description)
 5. Dodatkowe parametry produktu (search terms, technical details, directions for use)
 
1. Tytuł listingu – Product title

Tytuł produktu jest wizytówką Twojego produktu. Product title musi się składać z odpowiednich słów kluczowych ponieważ na ich podstawie nasz produkt będzie się wyświetlał potencjalnym klientom. Dodatkowo bardzo ważne jest aby przykuwał uwagę i zachęcał do kliknięcia w listing. Jest to jedno z ważniejszych zadań tytułu.

Na Amazonie tytuł listingu powinien składać się z 200 znaków (razem z odstępami). Długość tytułu jaką dopuszcza Amazon może się jednak różnić w zależności od rynku (marketplace) oraz kategorii produktu.

Clothes (odzież) 150 znaków

Pet supplies (akcesoria dla zweirząt) 50 znaków

Sports (sprzęt sportowy) 80 znaków

Skład tytułu:

Marka + nazwa produktu + nazwa modelu + krótki opis (+ keywords)

Spróbuj wykorzystać najmocniejsze słowa kluczowe w tytule produktu. Pozostałe słowa kluczowe zostaną wykorzystane w bullet points oraz w opisie produktu.

 
Ważne zasady:
 • Unikaj powtarzania słów kluczowych w tytule
 • Rozpoczynij każde słowo z wielkiej litery. Nie dotyczy słów jak: with, and, von, con, sin
 • Unikaj znaków interpunkcyjnych
 • Zapisz cyfry numerycznie
 • Ważne aby tytuł był w języku danego marketplace’u
 • Nie wolno uwzględniać zwrotów dotyczących specjalnych ofert, promocji, cross sellingu– jest to niezgodne z polityką Amazon
 
2. Kluczowe cechy produktu – Bullet points

Kluczowe cechy produktu prawdopodobnie są pierwszą rzeczą jaką Twoi klienci przeczytają o Twoim produkcie. Jest to miejsce, które należy wykorzystać do przekonania klienta o największych zaletach oraz cechach produktu.

Amazon dopuszcza 5 bullet pointów. Sugerowana długość to 100 znaków per punkt. Czasami sprzedawcy za wszelką cenę chcą nasycić treść keywordsami i wykorzystują zdecydowanie więcej znaków czyniąc listing mało czytelnym i przytłaczającym dla klienta. Starajmy się wykorzystać dużą ilość słów kluczowych, ale unikajmy przesady. Ta część ma być przede wszystkim atrakcyjna dla klienta.

Dobrym sposobem na przygotowanie dobrych bullet pointów jest stworzenie listy cech produktu takich jak rozmiar, materiał, kolor i parametry. Jak już mam wypisane cechy to dopiszcie do nich wynikające z tych cech zalety oraz korzyści dla klienta. Kolejnym krokiem będzie napisanie tych kluczowych cech wraz z korzyściami wykorzystując słowa kluczowe, które nie zostały wykorzystane w tytule, czyli :

Cecha produktu + keywords + korzyść dla klienta

 

3. Zdjęcia produktu – Product images

Amazon dokładnie określa jakie kryteria powinny spełniać zdjęcia produktu. Poniżej znajdują się podstawowe wymagania Amazon dotyczące zdjęć produktu:

 • Produkt na zdjęciu musi być wyraźny i dobrze oświetlony
 • Produkt powinien zajmować 80% do 90% powierzchni zdjęcia.
 • Zdjęcie musi być Zoom-friendly czyli, musi być o wymiarach co najmniej 1000 pikseli, aby po jego zwiększeniu zachować klarowność;
 • Tło musi być 100% białe (dotyczy głównego zdjęcia)
 • Zdjęcie musi być w trybie kolorów RGB
 • Zdjęcie powinno być formacie plików – JPEG, TIFF lub GIF
 • Nie wolno umieszczać na zdjęciu znaków wodnych, logo i napisów
 • Amazon dopuszcza umieszczenie 9 zdjęć

Większość konsumentów kupuje wzrokiem i musimy pamiętać, że przy sprzedaży online poza opisem jest to jedyna okazja żeby klient mógł się zapoznać z dokładnym wyglądem produktu. Dla klienta jakość zdjęć Twojego produktu bezpośrednio odzwierciedla jakość Twojego produktu. Dlatego warto zainwestować czas i pieniądze w zdjęcia bo będą one procentować w przyszłości.

Poza spełnieniem podstawowych wymagań dotyczących zdjęć jest jeszcze bardzo dużo szczegółów na które warto zwrócić uwagę, które sprawią, że Twój listing będzie atrakcyjny dla konsumenta. Wkrótce napiszemy wam na Blogu Makinta jak dobrać zdjęcia żeby maksymalnie wykorzystać ich potencjał i dzięki nim zdobyć jak najwięcej klientów.

Opis produktu (Product description)
Amazon Opis Produktu (Product description)
4. Opis produktu – Product description

Już jesteśmy blisko mety. Jeśli klient czyta opis produktu oznacza to, że szuka więcej informacji na jego temat i jest to idealne miejsce żeby wpłynąć na jego ostateczną decyzję zakupu.

Opis produktu powinien zawierać wszystkie niezbędne informacje o produkcie. Wykorzystaj to żeby odróżnić się od konkurencji. Odpowiedz na potrzeby klienta. Warto sprawdzić komentarze klientów na listingach Twojej bezpośredniej konkurencji. Dowiesz się w ten sposób na jakie aspekty tego produktu klienci zwracają uwagę i co jest dla nich ważne. Taką informację możesz wykorzystać do opisu produktu.

W celu optymalizacji opisu pod kątem słów kluczowych koniecznie wykorzystaj je na początku i końcu opisu.

W opisie nie wolno umieszczać informacji na temat ceny, promocji oraz danych firmy ponieważ jest to niezgodne z polityką Amazon.

Dodatkowe parametry produktu (search terms, technical details, directions for use)
Amazon Dodatkowe Parametry Produktu (search terms, technical details, directions for use)
5. Dodatkowe parametry produktu (search terms, technical details, directions for use)

Dodatkowe informacje jakie możemy umieścić różnią się zależnie od kategorii w jakiej produkt się znajduje.

Informacje, które są uniwersalne dla wszystkich produktów to wymiary, waga, sposób użycia, marka. Pozostałe informacje, które możecie umieścić zobaczycie w karcie produktu. Warto umieścić jak najwięcej informacji. Każdy detal jest cenny i pomoże konsumentowi w decyzji o zakupie Twojego produktu.

BUYBOX – Co to jest? Jak go zdobyć Jak go nie stracić?

Powodzenia!

Zespół Makinta

1026 słów w 4 minuty, 54 sekund!