Amazon FBA – opcje sprzedaży a podatki VAT

Jeśli sprzedajesz na Amazon Europe, możesz zdecydować się na dwie różne możliwości magazynowania oraz wysyłki swoich produktów: FBA (Fulfilment by Amazon) lub FBM (Fulfilment by Merchant). W tym wpisie skupimy sie na opcji FBA.

Sprzedaż z Amazon FBA
Fulfilment by Amazon (FBA) pozwala sprzedawcom komercyjnym przechowywać swoje towary w lokalnych magazynach Amazon. Produkty są tam przechowywane do momentu złożenia zamówienia i dostarczenia produktu z magazynu, który jest najbliżej klienta.

 

amazon vat

Podatek VAT dla sprzedawców FBA
Korzystanie z FBA wymaga co najmniej jednej właściwej rejestracji VAT, jak również bieżących deklaracji VAT. Wchodzenie na kolejne europejskie rynki może prowadzić do konieczności wprowadzenia dodatkowych numerów VAT.

UWAGA Sprzedający ma obowiązek zapewnić zgodność z przepisami VAT, a nie Amazon.

Gdy zapadła decyzja o ekspansji na kolejne europejskie rynki, musisz zastanowić się, która opcja FBA jest najlepsza dla Twojej firmy.

Porównanie: EFN, CE czy PAN EU?
Chciałybyśmy pokazać, który rodzaj FBA jest najlepszy dla Twojej firmy, biorąc pod uwagę obecną wielkość firmy i obroty.

3 rodzaje FBA to

  1. European Fulfilment Network (EFN)
  2. Central Europe Programme (CE)
  3. Pan-European FBA

UWAGA Z każdą z tych usług wiążą się inne prawa i obowiązki.

Wybór opcji FBA, która najlepiej pasuje do Waszej firmy w jej obecnym stanie, może znacznie zwiększyć sprzedaż.

amazon vat

EFN: Amazon’s European Fulfilment Network
VAT – wymagany jest tylko 1 numer VAT

European Fulfilment Network (EFN) pozwala sprzedawcom FBA przechowywać swoje zapasy w jednym z lokalnych centrów realizacji Amazon w całej Europie i realizować zamówienia krajowe lub zamówienia pochodzące z innych rynków europejskich, z tej samej puli lokalnych zapasów.

Europejska sieć Fulfilment upraszcza zarządzanie zapasami poprzez przechowywanie wszystkich zapasów w jednej lokalnej puli, w jednym centrum Fulfilment, maksymalizując kontrolę i elastyczność wszystkich towarów.
Zapasy FBA mogą być wystawiane na sprzedaż na wszystkich rkynkach europejskich Amazon za pomocą jednego rachunku sprzedaży. Zamówienia z tych rynków będą realizowane z zapasów FBA przy użyciu szybkiej i niezawodnej Europejskiej Sieci Realizacji Amazon.

Tutaj można znaleźć opłaty za realizację Amazon.

Jeśli EFN to dla Was za mało i jeśli sprzedajecie już w Niemczech, program na Europę Środkową (CE) może być dla Was interesujący.

CEP: Central Europe Program
VAT – obowiązkowa rejestracja VAT w Polsce i w Republice Czeskiej

Program CE pozwala na magazynowanie w Niemczech, Polsce i Czechach. Jest idealny dla firm, które są nieco większe, od obrotu około 500 sztuk/miesiąc.
Zapasy FBA mogą być składowane we wszystkich trzech tych krajach. Można korzystać z dodatkowych sieci realizacji a opłaty za realizację za jednostkę FBA są niższe o 0,50€. Ten wybór zwiększa efektywność wysyłki.

Wielu sprzedawców decyduje się na program FBA w Europie Środkowej, zwłaszcza jeśli sprzedają już swoje towary w Niemczech. CEP może być wartościową strategią ekspansji.

Dla sprzedawców Amazon, którzy chcą dotrzeć do jak największej liczby klientów w Europie, jest jeszcze Pan-European Fulfilment Network.

Pan-European (Paneuropejska sieć) FBA
VAT- obwowiązkowa rejestracja VAT we wszystkich krajach, w których przechowujesz towar

Pan-European Fulfilment by Amazon to usługa, która pomaga sprzedawcom FBA sprzedawać swoje towary klientom Amazon w całej UE efektywniej niż kiedykolwiek wcześniej. Najszybsze dostawy i najniższe koszty to tylko dwie z wielu korzyści.

Dzięki paneuropejskiej usłudze FBA sprzedawcy mogą dostarczać swoje zapasy do lokalnego centrum realizacji dla Amazon, które zajmuje się logistyką; Amazon wysyła produkty sprzedawców przez swoją europejską sieć realizacji zamówień zgodnie z przewidywanym zapotrzebowaniem lokalnych klientów.

Pan-European FBA może również pomóc sprzedawcom w rozwoju ich działalności, umożliwiając im dostęp do Amazon Prime. Co oznacza, że będą mieli dostęp do milionów najbardziej lojalnych klientów Amazon, a także do zaufanej i uznanej obsługi klienta.

Podsumowanie

amazon vat

Chcesz rozpocząć sprzedaż na Amazon? Zapoznaj się Przewodnikiem Makinta i rozpocznij swoją przygodę, sprzedając w Europie.

Jeśli planujesz skorzystać z usług EFN, PAN-EU lub CE, Amazon świadczy usługę zwaną usługami VAT, gdzie za opłatą w wysokości 400 USD za kraj, w razie potrzeby zarejestruje Cię na VAT i złoży również deklarację VAT.

Możesz i powinieneś znaleźć doświadczonego księgowego, który zajmie się sprawami Amazon i podatku VAT.

Szukasz ekspertek Amazon, którzy zajmą się Twoimi problemami z kontem Amazon? Skontaktuj się już dzisiaj z Makinta .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *