Jak zapakować produkt żeby sprzedać go na Amazonie

Jak zapakować produkt żeby sprzedać go na Amazonie Makinta

Czy opakowanie ma znaczenie?

Projekt opakowania produktu jest jednym z najważniejszych, ale wciąż niedocenianych elementów marketingu Amazon. Możesz zoptymalizować treść na stronach szczegółów produktu i zainwestować we wszystkie odpowiednie reklamy, ale jeśli Twój produkt nie jest atrakcyjny wizualnie dla klientów i klientek, nie masz co liczyć na sprzedaż.

Ponadto, customer journey nie kończy się po dokonaniu zakupu. Kiedy klient otrzymuje zamówienie, projekt opakowania ma znaczący wpływ na to, jak postrzega jakość tego produktu. Daj temu samemu klientowi dwa identyczne produkty, jeden w imponującym, wysokiej jakości opakowaniu, a drugi w nudnym kartonowym pudełku, a ten pierwszy za każdym razem wygra! Nie zapominaj, że Twoim produktem mogą zainteresować się także inne osoby z otoczenia klienta!

Nadal jesteście sceptyczni? Wystarczy pomyśleć o uczuciu podniecenia, które się odczuwa, gdy otwiera się pięknie zapakowany prezent. Po prostu nie można zaprzeczyć, że prezentacja to prosta droga do serca klienta.

Opakowanie Amazon

Pamiętajcie, projekt opakowania może mieć wpływ m.in. na:

 • jak kupujący oceniają jakość Twojego produktu,
 • jak kupujący postrzegają reputację Twojej marki,
 • emocje, które klienci odczuwają w stosunku do Twojego produktu i marki,
 • postrzeganą wartość Twojego produktu (czyli ile ludzie są skłonni zapłacić za Twój produkt)
 • zdolność twojej oferty do przyciągnięcia uwagi kupujących,
 • liczbę powracających klientów,
 • lojalność wobec marki obecnych klientów.
Jakość projektu

Jak zapewne już wiesz, projektowanie opakowań jest istotnym elementem jeżeli prowadzisz sprzedaż na Amazon i oczywiście tym, w który warto inwestować. Musisz dokładnie i strategicznie zastanowić się, co Twój projekt komunikuje klientom i jak wygląda na tle konkurencji.

Aby przygotować naprawdę świetny projekt opakowania nie zapominaj, że powinien on:

 • być atrakcyjny wizualnie,
 • trafiać do właściwej publiczności,
 • odzwierciedlać Twoją markę,
 • jasno i skutecznie komunikować się,
 • być oryginalny i różnić się od konkurencji,
 • być praktyczny i wygodny.
Atrakcyjność projektu

Sprawa jest prosta: wszyscy lubimy rzeczy, które ładnie wyglądają. Wizualnie przyjemny projekt opakowania przyciągnie i zatrzyma potencjalnych klientów i przynajmniej nakłoni ich do ponownego przyjrzenia się Twojemu produktowi. Kiedy już przyciągniesz uwagę konsumentów, będziesz o wiele bliżej “kliknięcia” i co za tym idzie, zakupu.

Jakość i atrakcyjność wizualna również idą w parze. Im bardziej imponujące opakowanie, tym więcej pieniędzy kupujący są skłonni wydać gdyż postrzegają Twój produkt jako atrakcyjniejszy i jakościowy. Dlaczego? Ponieważ piękno zaszczepia w ludziach nieodłączne poczucie zaufania i upewnia ich o satysfakcji z zakupu produktu.

Nie to piękne, co piękne, ale to, co się podoba innym.¹

Dlatego też definicja opakowania “atrakcyjnego wizualnie” różni się w zależności od grupy docelowej. Osoba kupująca na przykład wędki ma prawdopodobnie inne preferencje dotyczące pakowania niż osoba poszukująca szminki.

Ktokolwiek jest konsumentem docelowym, zawsze pamiętaj o tej osobie, kiedy wybierasz kolory, typografię i grafikę opakowania. Warto zasięgnąć opinii specjalistów lub przedstawicieli grupy docelowej. Przecież najważniejszą opinią jest opinia osoby, która będzie kupować Twój produkt!

Twoja marka

Kupujący online nie mają możliwości przyjść do Twojego sklepu stacjonarnego i doświadczyć Twojej marki. Opakowanie produktów musi zrobić dużo olbrzymie wrażenie na konsumentach więc każdy jego aspekt, od palety kolorów do informacji na lub w opakowaniu, powinny odzwierciedlić czym jest Twoja marka i co reprezentuje.

Dodatkowo, powinno to odbywać się w sposób spójny z istniejącymi zasobami marki. Jeśli masz własną stronę internetową lub prowadzisz sklep stacjonarny, Twoje opakowanie na Amazon powinno być spójne z tymi punktami kontaktowymi. W ten sposób, jeśli klient z Amazon odwiedzi Twoją stronę internetową lub sklep, będzie mógł cieszyć się pełnym doświadczeniem związanym z marką.

Jasno i skutecznie

Przeciętny klient w czasie krótszym niż 5 sekund decyduje, czy kupi produkt, czy też nie. Oznacza to, że większość kupujących nieuważnie czyta opis produktu i bullet points. Bardziej prawdopodobne jest, że podejmują oni decyzję o zakupie, przeglądając zdjęcia produktów.

Jak zoptymalizować kartę produktu przeczytasz tutaj.

Jakie zdjęcia sprzedadzą Twoje produkty dowiesz się tutaj.

Zatem Twoje opakowanie ma olbrzymie i kluczowe zadanie, musi zakomunikować kluczowe korzyści płynące z Twojego produktu i przekonać konsumentów do zakupu – wszystko to w mniej niż 5 sekund. Nie masz czasu, aby zapchać opakowanie długimi blokami tekstu lub zbędną zawartością. Wyraźnie opisz swój produkt i zrób to w zwięzły, przyciągający wzrok sposób.

Marki znalazły wiele kreatywnych technik komunikacji w prosty, ale angażujący sposób. Na przykład, wyróżnione bloki tekstu (pull quotes) są unikalnym mechanizmem pozwalającym na zaprezentowanie korzyści płynących z produktu, opinii konsumentów i innych komunikatów o marce. Pomyśl o podobnych technikach, których możesz użyć, aby szybko zaprezentować swój produkt i skusić konsumenta do dokonania zakupu. Tak, jest to wyzwanie! Jeżeli dobrze je wykonasz Twoje słupki sprzedażowe poszybują w kosmos!

Opakowanie Amazon

Więcej na temat kodów kreskowych przeczytacie tutaj.

Zastanów się, w jaki sposób podchodzisz do pakowania produktów.

Krok 1: Rejestracja w Amazon Brand Registry.
Jeśli masz swoją własną markę, wyślij do Amazon zdjęcia produktu i opakowania z nazwą handlową.

Rejestracja oznacza również, że otrzymujesz całkowitą własność na liście produktów – nikt inny nie może jej zmienić, a co ważniejsze, nikt inny nie może otrzymać pudełka z zakupami. Więc zarejestruj się!

Już wkrótce dowiesz się więcej o Amazon Brand Registry na Blogu Makinta.

Krok 2: Postępuj zgodnie z zasadami dotyczącymi produktów markowych i opakowań.
Kiedy umieścisz swoje logo na opakowaniu produktu, możesz mieć ochotę dodać do niego również adres URL swojej strony internetowej.

Może to nie być najmądrzejszy pomysł, aby to zrobić.

Amazon może uznać to za chęć przekierowania klienta na inną platformę sprzedażową. Jednak nadal widzisz, że niektórzy sprzedawcy to robią. Jest to trochę “szary obszar”, a chcemy grać bezpiecznie. Zalecamy, abyś nie podawał adresu URL swojej strony!

Opakowanie Amazon

Więcej na temat wymagań Amazon znajdziecie tutaj.

Krok 3: Pokaż na opakowaniu unikatowy styl Swojej marki
Widziałeś, jak Warby Parker pakuje swoje produkty? Albo Whitebites? Każda marka sprytnie połączyła swój styl z opakowaniem, aby stworzyć bardzo fajne produkty.

Amazon packaging
Opakowanie Whitebites
Opakowanie Warby Parker
Opakowanie Warby Parker

Krok 4: Użyj wkładek produktowych, aby kreatywnie poprosić o informacje zwrotne.
Uzyskiwanie informacji zwrotnych od kupujących jest jedną z najtrudniejszych części sprzedaży na Amazon. Kiedy kupujący otrzymają swój przedmiot, mają tendencję do myślenia o całym procesie jako wykonanym – z wyjątkiem tego, że nadal potrzebujesz ich recenzji! Umieszczenie przy produkcie ulotki z dowcipną prośbą o informację zwrotną zwiększy Twoje szanse na jej otrzymanie w znaczący sposób.

Uwaga: Sprzedawcy mogą dołączyć podziękowania i przypomnienie, aby zostawić recenzję, ale nie mogą umieszczać zachęt ani zniżek za takie działania.

Rezultatem strategicznie wykonanych opakowań i wkładek reklamowych jest wyższy wskaźnik klikalności, wyróżnik w porównaniu z konkurencją, zwiększenie postrzeganej wartości produktu i ogólnego doświadczenia klienta, wyższy wskaźnik pozytywnych ocen produktów i ogólny wzrost sprzedaży.

Opakowanie Amazon

POWODZENIA!

Jeżeli chcesz powierzyć tworzenie i prowadzenie konta Amazon specjalistkom, skontaktuj się z Makinta.

1000 słów w 5 minut!

¹Jan Andrzej Morsztyn- XVII wieczny polski poeta, polityk, podskarbi wielki koronny.