Faktury VAT Amazon oraz stawki podatku VAT w UE

Czy wystawiać faktury VAT?

Sprzedawcy Amazon muszą przestrzegać wszystkich obowiązujących wymogów prawnych, jak również Umowy Amazon Services Europe Business Solutions i związanych z nią zasad, w tym polityki fakturowania Amazon Business.

Uwaga: Powinieneś skonsultować się ze swoim doradcą podatkowym/ księgowym, aby sprawdzić, w jakich sytuacjach jesteś prawnie zobowiązany do wystawienia faktury VAT.

Pamiętaj, że Amazon sytuacjach, w których nie jesteś prawnie zobowiązany do wystawiania faktur VAT poleca aby dostarczyć klientom inny dowód zakupu.

W przypadku zamówień od klientów biznesowych, musisz wystawić paragon.
W przypadku zamówień od klientów nie prowadzących działalności gospodarczej, wystawienie paragonu nie jest w tym momencie wymagane przez Amazon, ale zachęcamy do tego, ponieważ zapewnia to lepszą obsługę klienta.

Wysyłanie faktur i not kredytowych na stronie Seller Central
Możesz ręcznie przesyłać faktury i noty kredytowe dla każdego zamówienia poprzez zakładkę Manage Orders and Order Details. Aby załadować fakturę:

  1. Przejdź do strony Zarządzaj zamówieniami (Manage Orders) i zlokalizuj zamówienie, dla którego chcesz załadować fakturę lub notę kredytową.
  2. Kliknij przycisk Wyślij Fakturę (Upload Invoice). Otworzy się okno pokazujące wszystkie poprzednie faktury i noty kredytowe, które zostały załadowane dla tego zamówienia. Jeśli nie załadowałeś żadnych dokumentów dla tego zamówienia, lista będzie pusta.
  3. Kliknij przycisk Wyślij kolejną fakturę (Uplad another inoice) lub notę kredytową. Załaduj dokument i wybierz, czy chcesz załadować fakturę czy notę kredytową.
  4. Wpisz numer faktury. W przypadku noty kredytowej, powinien to być numer noty kredytowej.
  5. Kliknij przycisk Wyślij (Upload).

Po przesłaniu faktury lub noty kredytowej, Amazon przetworzy dokument, co może zająć do 15 minut. Po zakończeniu przetwarzania, klient może pobrać go ze strony Twoich Zamówień na swoim koncie.

Więcej przeczytasz tutaj.

Upload faktur lub not kredytowych przy użyciu zewnętrznych narzędzi
Jeśli korzystasz z usług zewnętrznego dostawcy rozwiązań w zakresie fakturowania, zapoznaj się z tą listą, aby sprawdzić, czy Twój dostawca rozwiązań obsługuje automatyczne wysyłanie faktur. Jeśli Twój dostawca rozwiązania nie obsługuje fakturowania, zalecamy skontaktowanie się z nim w celu uzyskania dodatkowych informacji.

Uwaga: Zgodnie z ustawą o VAT gdy towar przywożony jest z innego kraju Unii Europejskiej do Polski, a stronami transakcji są firmy to transakcję na gruncie VAT kwalifikuje się jako WNT czyli wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, co dla nabywcy oznacza obowiązek opodatkowania zakupu.

Tutaj poznasz 7 kroków dzięki którym przejdziesz przez nowy proces weryfikacji faktur na Amazonie.

Najczęściej Zadawane Pytania

Jakie są wymogi prawne dotyczące fakturowania?
Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą w UE podlegają zestawowi ogólnounijnych przepisów dotyczących fakturowania (art. 217-240 dyrektywy w sprawie podatku VAT). Zgodnie z tymi przepisami każdy podatnik powinien wystawić fakturę (samodzielnie lub za pośrednictwem osoby trzeciej wystawiającej fakturę w jego imieniu) w większości transakcji B2B oraz niektórych transakcji B2C między przedsiębiorstwami. Ponadto mogą również istnieć szczegółowe przepisy krajowe dotyczące transakcji wymagających wystawienia faktury. W celu uzyskania dokładnych informacji na temat wymogów mających zastosowanie do Państwa, prosimy o kontakt z doradcą podatkowym/księgowym.

W jaki sposób klienci otrzymają faktury, które umieszczę na stronie?
Klienci mogą pobierać Twoje faktury z Twojej strony zamówień.

Kiedy powinienem załadować fakturę?
Faktury możesz załadować w dowolnym momencie po potwierdzeniu zamówienia. W przypadku zamówień od klientów Amazon Business, zgodnie z polityką Amazon Business fakturowania, musisz załadować faktury w ciągu jednego dnia roboczego od daty wysyłki. W przypadku zwrotów, musisz wgrać noty kredytowe w ciągu jednego dnia roboczego po potwierdzeniu zwrotu. Kiedy nie ma prawnego wymogu dostarczenia faktury lub noty kredytowej, zachęcamy do przesłania jej w ciągu jednego dnia roboczego od daty wysyłki, aby zapewnić najlepszą obsługę klienta.

Obecnie wysyłam faktury e-mailem do klientów; czy powinienem kontynuować?
Jeśli wysyłasz faktury do Seller Central lub za pośrednictwem dostawcy rozwiązań, nie powinieneś kontynuować wysyłania e-maili do klientów.

Jakie informacje powinny znajdować się na fakturze?
Faktury VAT i noty kredytowe muszą być zgodne z obowiązującym prawem. Zgodnie z dyrektywą UE w sprawie podatku VAT, faktury i noty kredytowe muszą zawierać pewne obowiązkowe informacje. Mogą być również wymagane pewne dane specyficzne dla danego kraju. Dalsze informacje dostępne są tutaj. Skonsultuj się ze swoim doradcą podatkowym/księgowym w celu uzyskania dalszych wskazówek.

POWODZENIA!

Jeżeli chcesz powierzyć tworzenie i prowadzenie konta Amazon specjalistkom, skontaktuj się z Makinta.

607 słów w 3 minuty!

Stawki podatku VAT w UE

AMAZON VAT Ebooki

AMAZON VAT Elektronika

AMAZON VAT Kosmetyki

AMAZON VAT Książki

AMAZON VAT Odzież

AMAZON VAT Prezenty

AMAZON VAT Zabawki
* Należy pamiętać, że niższa stawka VAT nie ma zastosowania do wszystkich artykułów książkowych. Do niektórych artykułów książkowych ma zastosowanie standardowa stawka VAT.
** Wyłącznie część greckojęzyczna.
*** Stawka podatku VAT w wysokości 7% ma zastosowanie do żywności i karmy dla zwierząt. Wyjąek stanowią płynne środki spożywcze dla sportowców i płynne środki obniżające wagę, witaminy, suplementy oraz kosze podarunkowe. Do wyżej wymienionych produktów oraz napojów, a także do wszystkich innych produktów ma zastosowanie stawka podatku VAT w wysokości 19%.
**** Żywność podlega stawce podatku VAT w wysokości 10%. Do wszelkiego rodzaju napojów, a także do wszystkich innych produktów ma zastosowanie stawka podatku VAT w wysokości 20%. (amazon.de)

Informacje o ograniczeniach dotyczących poszczególnych przedmiotów

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *