Jak przejść przez nowy proces weryfikacji faktur na Amazon?

Przedstawiamy 7 kroków dzięki którym przejdziesz przez nowy proces weryfikacji faktur na Amazonie.

 

Jeżeli masz już konto na Amazonie powinieneś na bierząco śledzi zmiany i wymagania dotyczące sprzedawców. Skontaktuj się z Makinta jeżeli potrzebujesz profesjonalnej pomocy.

Amazon stosuje nowy rygorystyczny proces weryfikacji faktur. Zespół Makinta wyjaśnia, jak to wszystko działa, chcemy abyście mogli bez problemu przejść ten proces.

 

Amazon częściej niż kiedykolwiek wcześniej prosi sprzedawców o faktury od swoich dostawców.

Zapytania o faktury mogą być spowodowane przez cały szereg reklamacji dotyczących jakości, autentyczności i stanu magazynowego. Amazon, jeśli ich algorytmy zdecydują, że reklamacje mogą pojawić się w przyszłości,  będzie prosić o wystawienie faktury nawet przed dokonaniem pierwszej sprzedaży.

 

Dlaczego tak się dzieje?

Amazon musi chronić integralność rynku i zapobiegać rosnącym obawom kupującego przed sprzedażą online podrabianych produktów. Muszą wiedzieć, że Twoj produkt jest nowy, bezpieczny, a Ty kupiłeś go od legalnego dostawcy. To takie proste! Nic dodać nic ująć!

Kiedy Amazon otrzymuje Twoje faktury, nie tylko szybko się im przygląda, ale również je archiwizuje. Faktury na prawdę są weryfikowane! Pracownicy Amazon wykonują dzwonią, wysyłają e-maile, sprawdzają strony internetowe i nie tylko. Oryginalne faktury mogą zostać odrzucone, jeśli nie spełniają standardów firmy Amazon.

Oto jak upewnić się, że faktury przejdą proces weryfikacji.

 

Kiedy Amazon pyta o faktury od dostawców?

Zapytania o faktury mogą być spowodowane przez kupujących lub marki zgłaszające reklamacje Twoich produktów.  Amazon będzie zażąda faktur, jeśli pojawią się:

  • reklamacje dotyczące jakości produktów
  • skargi dotyczące autentyczności
  • problemy związane z kondycją produktu, takie jak “używane jako nowe”.
  • pozycje, które nie są “niezgodne z opisem”.
  • obawy dotyczące bezpieczeństwa przedmiotów

Typowa prośba wygląda tak:

“Usunęliśmy niektóre z Twoich ofert z powodu reklamacji kupującego. Przedmioty te nie odpowiadały dokładnie stanowi lub opisowi produktu wymienionemu w wykazach produktów na stronie produktu. Reklamacje znajdują się na końcu tego e-maila.

…zawierają następujące informacje dla każdego ASIN z reklamacjami sprzedanymi jako nowe:

– Kopie faktur lub rachunków od dostawcy wystawionych w ciągu ostatnich 365 dni. Powinny one odzwierciedlać wielkość sprzedaży w tym czasie.

– Dane kontaktowe dostawcy, w tym nazwisko, numer telefonu, adres i strona internetowa.”

 

Oryginalna wersja:

(“We removed some of your listings because of buyer complaints about the items they ordered from you. These items did not accurately match the condition or description of the product mentioned in your products listings on the product detail page. The listings complaints are at the end of this email.

…include the following information for each ASIN with Used Sold as New complaints:

— Copies of invoices or receipts from your supplier issued in the last 365 days. These should reflect your sales volume during that time.

— Contact information for your supplier, including name, phone number, address, and website.”)

Amazon stara się również zweryfikować autentyczność produktu znacznie wcześniej w procesie weryfikacji sprzedawcy. Teraz często pytają o faktury i dowód łańcucha dostaw, zanim produkt zostanie sprzedany.

Jest to nowy, agresywny ruch i koszmar dla dropshipperów z Amazon, ponieważ nie będą mieli faktury, dopóki nie dokonają sprzedaży.

 

Jak mogę stwierdzić, czy Amazon zaakceptuje moje faktury?

Nie dawaj śledczym możliwości odrzucenia Twoich faktur, ani nie poddawaj w wątpliwość legalności dostawców, którzy je wystawiają.

Szukajcie luk i niejasnych informacji, które sprawią, że śledczy mocno się natrudzą, próbując coś wymyślić. Zła dokumentacja łańcucha dostaw może oznaczać coś więcej niż tylko blokadę aukcji. Jeśli notatki na Twoim koncie wykazują podobne problemy w przeszłości, całe Twoje konto sprzedaży może być zagrożone.

Dobrze jest mieć wszystkie dokumenty pod ręką, zanim Amazon o nie poprosi. Jeśli masz gotowe listy autentyczności na papierze firmowym dostawcy, to jest to idealne rozwiązanie.

Jeśli chodzi o faktury, sprawdź je z tymi siedmioma punktami, zanim wyślesz je do Amazon:

 

1.  Z datą w ciągu ostatnich 365 dni

Sprawdzaj, kiedy kupiłeś swoje produkty. Jeśli masz to, co Amazon uważa za “starzejące się zapasy” siedzące w FBA, musisz je usunąć, zanim minie rok.

Faktury starsze niż rok, nie są akceptowalną dokumentacją dla “nieautentycznej” skargi, więc posiadanie zapasów starszych niż rok jest ryzykiem. W przypadku jednego ASIN, prawdopodobnie nie usunie on całego Twojego konta. Ale jeśli tak się stanie, w końcu Amazon sprawdzi, czy masz pełne zawieszenie konta.

 

2. Niezawodność i wysoka jakość

Czy faktury można łatwo odczytać? Czy śledczy zobaczą rozmazane pliki PDF, które zostały źle zeskanowane, lub nieostre zdjęcia zrobione smartfonem?

Faktury muszą wyglądać profesjonalnie, aby śledczy mógł zlokalizować wszystkie wymagane informacje. W szczególności, upewnij się, że logo nie jest niewyraźne, a kolory pasują do tego, co jest na stronie internetowej dostawcy lub marki. Logo, które nie jest ostre, lub w niewłaściwym miejscu, lub jak gdyby zostało zmienione lub przeniesione, wywoła obawy, że sam dokonałeś zmian w dokumencie.

Podobnie, upewnij się, że linie przecinają się prawidłowo i nie wygląda to tak, jakby ktoś ponownie zredagował jakikolwiek tekst lub liczby. Ostatnią rzeczą, jakiej oczekujesz, jest to, że Amazon będzie myślał, że fałszujesz faktury.

 

3. Nigdy odręcznie

Nigdy nie wysyłaj Amazonowi przygotowanej odręcznej faktury, kropka!

Jeśli Twój dostawca wyśle Ci cokolwiek odręcznie napisanego, nie będziesz mógł tego wykorzystać współpracując z Amazon. Uzyskaj nowego dostawcę lub powiedz swojemu staremu dostawcy, że musi wystawić drukowane faktury.

 

4. Odsyłacz do strony internetowej dostawcy

Twój dostawca musi teraz zamieścić na fakturach link do swojej strony internetowej.

Zespoły ds. jakości produktów firmy Amazon nie nalegały na to jeszcze w 2017, ale teraz naprawdę chcą mieć tam adres URL. Pomaga to uniknąć lęku przed wiadomością e-mail “nie można zweryfikować dostawcy”, jeśli link jest łatwo dostępny.

 

5. Wszystkie adresy pasują do siebie

Upewnij się, że Twój adres na fakturach jest dokładnie taki sam jak adres w Seller Central. Amazon uwielbia odrzucać faktury, jeśli jest tam stary lub inny adres.

Adresy dostawców muszą być zgodne z tym, co śledczy znajdą w wyszukiwaniu online. Jeżelu będzie inaczej, odrzucą fakturę jako “nieweryfikowalną”.

 

6. Profesjonalna strona internetowa

Upewnij się, że Twój dostawca ma profesjonalnie wyglądającą stronę internetową i nic, co jest “w budowie” lub przekierowane na ogólną stronę docelową. Osoby prowadzące dochodzenie muszą być w stanie sprawdzić wszystkie informacje o tym, skąd pochodzą Twoje towary.

Dostawcy, którzy nie posiadają żadnej strony internetowej, muszą zostać usunięci z Twojego łańcucha dostaw.

Jakakolwiek legalna działalność gospodarcza bez strony internetowej nie będzie uznawana za legalną przez Amazon.

 

7. Ilości pasują do Twojej sprzedaży

Ilości na fakturach muszą odpowiadać lub przewyższać sprzedaż na Amazon.

Jeśli wielkość sprzedaży przewyższa liczbę jednostek podaną na fakturach, Amazon odrzuci je i nie wyrazi zgody na przyszłe wpisy. Upewnij się, że dostarczysz wystarczającą ilość faktur na co najmniej 90 dni sprzedaży.

 

Czy firma Amazon spróbuje skontaktować się bezpośrednio z moimi dostawcami?

Tak, absolutnie! Osoby prowadzące dochodzenie w Amazon zadzwonią i sprawdzą online, czy Twoi dostawcy są legalni. Mogą również wysyłać e-maile, ale w większości przypadków próbują porozmawiać z dostawcami.

Oznacza to, że powinieneś dać Amazon bezpośrednie numery telefonu do Twoich dostawców.

Ułatw to śledczym, podając dokładne dane kontaktowe dla przedstawicieli marek, producentów lub dostawców, z którymi współpracujesz. Jeśli Amazon napotka opór, gdy będzie próbował z nimi rozmawiać, może się poddać.

Tutaj dowiesz się jak stworzyć doskonały listing swoich produktów.

 

Co się stanie, jeśli nie będę miał żadnych faktur do wysłania do Amazon?

Brak faktur oznacza, co najmniej, brak przyszłego dostępu do odebranych ASIN. W szerszej perspektywie mogą oni zakwestionować Twoją zdolność do dostarczenia dokumentacji dla innych produktów, które wymieniłeś.

 

A co z wysyłką ?

Dropshippers zazwyczaj nie będą miali faktur, dopóki ich produkty nie zostaną sprzedane na Amazon. Więc, jeśli Amazon poprosi, o fakurę przed jakąkolwiek sprzedażą, to masz pecha. Jakakolwiek lista, którą Amazon sygnalizuje do wglądu, bez względu na to, czy jest zamówienie czy sprzedaż, zazwyczaj skutkuje teraz prośbą o okaznie faktury.

 

A co z “private labels”?

Nie wpadnij w pułapkę myślenia, że skoro jesteś sprzedawcą marek własnych i tworzysz własne produkty, Amazon nie będzie chciał weryfikować Twoich faktur.

Być może dogadałeś się z wielkim producentem w Chinach, ale sprawdź, czy może on dostarczyć akceptowalną dokumentację potwierdzającą legalność Twoich produktów.

Amazon otrzymuje coraz więcej “fałszywych” i “nieautentycznych” reklamacji na zamówienia, w których tylko jedna firma wytwarza i sprzedaje produkt. Nie ma to żadnego znaczenia dla zautomatyzowanych narzędzi, które przechwytują skargi, zawieszają listy i oznaczają je do wglądu. Śledczy muszą jeszcze otrzymać od Ciebie akceptowalne dokumenty, zanim będą mogli przywrócić Twoje oferty.

 

A co się stanie, jeśli “wystawisz” fakturę dla siebie lub zmienisz faktury od dostawców?

Wyprodukowanie faktur jest najszybszym sposobem na uzyskanie zakazu sprzedaży nieodwracalnie.

Śledczy przechodzą specjalne szkolenie, aby doskonalić swoje umiejętności i rozwijać umiejętności wykrywania zmanipulowanej dokumentacji. Jeśli wygląda na to, że edytowałeś faktury po ich otrzymaniu, nie zawahają się dodać adnotację “sfałszowane faktury” na Twoim koncie i odpowiednio Cię o tym poinformują.

Jeśli w przeszłości tworzyłeś własne faktury i polegasz na nich w odniesieniu do sprzedawanych produktów, usuń je z FBA i usuń listing. W każdej chwili możesz zostać poproszony o dokumentację, a złapanie nawet raz za sfabrykowanie faktur zablokuje Twoje konto na zawsze.

 

POWODZENIA!

Jeżeli chcesz powierzyć tworzenie konta specjalistkom, skontaktuj się z Makinta.

2731 słów w 13minut, 39 sekund!

 

Do przygotowania tekstu zainspirowały nas pytania naszych Klientów/Klientek oraz Chris McCabe z www.ecommercechris.com.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *